TITLE

DESCRIPTION

تفلیس

تفلیس پایتخت کشور گرجستان است که واقع در جنوب شرق اروپا میباشد و قدمت این شهر تاریخی به ۱۵۰۰ سال پیش برمیگردد این شهر  دارای  معماری برتری است که ازقرون وسطی واستالینیست به ارث برده است.مذهببیت مردمان تفلیس به مسیحی ارتدوکس برمیگردد . شهر تفلیس توسط رود متکواری به دو قسمت تقسیم می شود و تفلیس را میتوان بزرگ ترین شهر منطقه قفقاز نام برد و با توجه به تاریخ بسیار پر فراز نشیب آن میتوان اثاری از این تاریخ را در سطح شهر دید .
در قرون ۴ الی ۶ میلادی مردم گرجستان برای درامان ماندن خود با قبایل رومی و آریایی به جنگ پرداختند که ساکنین غرب گرجستان به مبارزه با روم و شرقی ها به مبارزه با آریایی ها پرداختند.

تفلیس با توجه به پایتخت بودن بیشترین بار جمعیتی را  در خود جای داده است  و جمعیتی حدود ۲٫۵۰۰٫۰۰۰  نفر را  در خود جای داده است .

تاریخچه شهر تفلیس :درسال  ۱۱۲۲پادشاه دیوید تفلیس را پایتخت کشور گرجستان قرار داد.وی قصر خود را نزدیک کلیسای متخی ساخت  کشور گرجستان نیز به تولیدات تاریخی خود مانند ساخت اسلحه ها و طلا و جواهرات و چرم نیز معروف است.
شهر تفلیس نیز در قرون ۱۷و۱۸نیز از لحاظ فرهنگی نیز پیشرفت  چشم گیری داشته است در سال ۱۷۹۵ارتش آقا محمد خان ده ها هزار از مردمان این کشور را کشتند و شهر را به آتش کشیدند.

 

جاذبه های برجسته و دیدنی های شهر تفلیس

تفلیس با توجه به قدمت چندین ساله همه ساله یکی از برترین جاذبه های گردشگری تور گرجستان را در خود جای داده پیشنهاد میشود در صورت سفر به گرجستان حتما تور تفلیس را نیز خریداری نماید .

تور تفلیس

تور تفلیس

۱٫پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس یکی از گذرگاه های این شهر است که به جرئت میتوان گفت یکی از برترین جاذبه های توریسیتی تفلیس است قدمت ساخت این پل به سال  ۲۰۱۰ برمیگردد طول آن به  ۱۵۶متر میرسداین پل از شیشه و استیل ساخته شده است ودارای ده هزاردرآن تعبیه شده است که این لامپ ها ۹۰ دقیقه بعد از غروب افتاب روشن میشوند. پل صلح از ۲۰۰ قطعه تشکیل شده که اجزای آناز کشور ایتالیا خریداری شده ودر شهر تفلیس اسمبل شده است.

پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس

۲٫میدان آزادی تفلیس (( به گرجی : تاویسوپْلِبیسْ مُئِدانی ))

میدان آزادی تفلیس واقع در مرکز شهر تفلیس در کشور گرجستان می باشد.نام قدیم میدان پاسکوویچ یریوانسکیi نامیده می شد و پس از آن میدان لنین و در انتها نام این میدان تاویسوپْلِبیسْ مُئِدانی یا همان میدان آزادی تفلیس نام گرفت  .  پاسکوویچ یروانسکی یک سرهنگ روسی بود و این عنوان را به خاطر تسخیر شهر ایروان برای امپراطوری روسیه دریافت کرد  . در مجاورت کناره  شرقی میدان آزادی فضای باز کوچک با یک فواره موجود است و در ایام های خاص و جشن ها و مناسبت ها این میدان توسط استفاده از لامپ های ال ای دی نور افشانی بسیار زیبایی میگردد  .واقعا یکی از  میدان های بسیار زیبا شهر تفلیس میباشد این ساختمان و از یک طرف این میدان به خیابان بسیار زیبا روستاولی متصل میشود .

تور تفلیس

میدان آزادی تفلیس

۳٫ خیابان روستاولی تفلیس

میتوان گفت خیابان روستاولی اصلی ترین و مرکزی ترین خیابان شهر تفلیس میباشد و یکی از مقاصد اصلی گردشگری در تور تفلیس می باشد . نام قدیمی این خیابان  گلوینی بوده است و  تغییر نام خیابان به احترام شاعر بسیار معروف قرون وسطی گرجی یعنی شوتا روستاولی می باشد. روستاولی از یک طرف به میدان آزادی یا همان میدان   تاویسوپلبا متصل  و  به مترو روستاولی و خیابان کوستاوا منتهی شده است. بسیاری از مراکز مهم دولتی و غیر دولتی در این خیابان مستقر می باشند.ساختمان قدیم  پارلمان گرجستان، اپرا و باله شهر تفلیس، دادگاه عالی گرجستان ، کلیسای کاشوتی، موزه مردمی گرجستان (( موزه تفلیس )) ، آکادمی تئاتر روستاولی و آکادمی علوم گرجستان  و …  . یکی از شعبه های مک دونالد در خیابان روستاولی وجود دادحتما در این خیابان با پای پیاده راه رفته و از مکان های دیدنی این خیابان استفاده کنید طول این خیابان ۱٫۵ کیلومتر میباشد .

تور گرجستان

خیابان روستاولی تفلیس

۴٫خیابان مرجان اشویلی

میتوان گفت خیابان مرجان اشویلی یکی از جذاب ترین و زیبا ترین خیابان های شهر تفلیس میباشد . نام دیگر  خیابان مرجان اشویلی  را پاریس اوراسیا می نامند . میتوان گفت لذت پیاده روی در خیابان مرجان اشویلی  و دیدن ساختمان ها و فروشگاه های این خیابان بسیار زیبا یکی از خاطره انگیز ترین های تور تفلیس  و شهر تفلیس می باشد . در چهار راه مرکزی این خیابان شعبه مک دونالد با طراحی و دیزاین بسیار زیبا وجود دارد .  رستوران های ایرانی پدیده و رستوران های ترکی و عربی بسیاری در خیابان مرجان اشویلی وجود دارد .

خیابان مرجان اشویلی

خیابان مرجان اشویلی تفلیس

۵٫ تله کابین تفلیس

این تله کابین که جزو اماکن دیدنی تفلیس است . برای بازدید از مجسمه مادر تفلیس و نارین قلعه از  پارک ‏Rike ‎‏ در غرب رودخانه ی ‏Mtkvari‏ میتوانید با تله کابینی که در سال ۲۰۱۲ ساخته شده خود را به بالای کوه برسانید قبل از ساخت تله کابین تفلیس باید توسط ماشین و یا از پله ها مردم خود را به بالای این کوه میرساندند.

تماشا و دید ۳۶۰ درجه ای شهر از بالای تپه نیز لذت خاص خود را دارد . اگر اهل هیجان هستید میتوانید اندکی منتظر بمانید تا از کابین های دارای کف شیشه ای استفاده کنید و هیجان خود را چندین برابر کنید . نکته قابل توجه هزینه بسیار پایین این تله کابین میباشد که تنها ۱ لاری برای استفاده از تله کابین تفلیس شما باید پرداخت کنید .

تله کابین تفلیس

تله کابین تفلیس

 

۶٫ کلیسا سامبا Tsminda Sameba Cathedral

کلیسای سامبا بزرگترین کلیسا شهر تفلیس و کشور گرجستان می باشد که با توجه به ارتفاعی که از سطح دریا و شهر تفلیس دارد میتوان گفت از تمامی نقاط شهر  قابل مشاهده هست این کلیسا .
ساختمان کلیسای سامبا بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده است و با ظرفیت ۱۵٬۰۰۰ تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان‌های بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده است.
معماری کلیسای جامع سامبا آمیزه‌ای از سبک‌های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است و همچنین، عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده است .

کلیسای  سامبا دارای یک گنبد مخروطی شکل بر روی ۸ ستون می‌باشد. جنس گنبد از طلا بوده و از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن قرار دارد ۷٫۵ متر ارتفاع دارد. این کلیسای عظیم خود متشکل از ۹ کلیسای کوچک می‌باشد و علاوه بر این، ۵ کلیسای کوچکتر دیگر نیز در طبقات زیرین این بنا واقع شده است.

شهر تفلیس دارای مناظر  بسیار زیبا دیدنی و تاریخی میباشد که ما در این صفحه فقط توانستیم به ۶ عدد از انها اشاره کردیم و در بخش های مختلف سایت به معرفی تک تک مناظر دیدنی شهر تفلیس میپردازیم . برای گشت گذار در شهر تفلیس شاید ۷ روز هم زمان کمی باشد.

 

کلیسا سامبا

کلیسا سامبا

شهر تفلیس با توجه به بخش بندی شهرداری به ۶ بخش تقسم میشود که عبارت اند از :

  1.  تفليس قديم یا همان بافت قدیم شهر تفلیس   Old Tbilisi
  2. واكه سابورتالو  Vake-Saburtalo
  3. ديدوبه چوقورتي   Didube-Chugureti
  4. گلداني نادزالادوي  Gldani-Nadzaladevi
  5. ايساني سمگري   Isani-Samgori
  6. ديدگري   Didgori

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>